Opalanie na słońcu czy w solarium. Wiele osób zdaje sobie to pytanie. Nie ma na to łatwej odpowiedzi. Zarówno jedna jak i druga forma opalania ma swoje wady i zalety. Z pewnością opalanie na słońcu ma większą rzeszę fanów, natomiast na opalanie w solarium decydują się nieliczni. A wszystko to z obawy przed szkodliwym działaniem solarium. Jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście solarium jest dużo bardziej szkodliwe od słońca?

Zasada opalania w solarium

Zarówno słońce jak i lampy znajdujące się w solarium emitują promieniowanie ultrafioletowe, z tym, że w solarium spotykamy się z promieniowaniem UVA, natomiast słońce dodatkowo emituje jeszcze promieniowanie UVB i UVC. UVC nie dociera do powierzchni ziemi, więc nasza skóra ma kontakt tylko z UVA i UVB.

Opalanie w solarium odbywa się na takiej samej zasadzie, jak opalanie na słońcu. Promieniowanie dociera w głąb naszej skóry gdzie znajdują się melanocyty- komórki, które w momencie zetknięcia z promieniowaniem uwalniają melaninę. Ta wędrując do wierzchniej warstwy skóry brązowieją jest to reakcja obronna organizmu na promieniowanie. Dodatkowo skóra broniąc się przed promieniowaniem staje się grubsza.

Aby opalić się na słońcu trzeba spędzić co najmniej kilka godzin leżąc, bądź też aktywnie spędzających czas w promieniach słońca. Oczywiście jak największa powierzchnia skóry powinna być odsłonięta. Z kolei w solarium przebywa się tylko kilka do kilkunastu minut, bo tyle trwa średnio jedna sesja opalania. Jest to więc czas dużo krótszy. Z solarium korzystają więc często osoby, które na co dzień nie mogą sobie pozwolić na tak długie przebywanie na słońcu, nie mają na to czasu ze względu na rodzaj pracy, bądź inne obowiązki.

Promieniowanie UVA, które emitowane jest przez lampy w solarium opala naszą skórę szybciej, stąd też krótszy czas przebywania w kabinie. Natomiast jest to opalenizna która krócej utrzymuje się na naszej skórze. Dlatego też sesję opalającą należy powtarzać co najmniej jeden do dwóch razy w tygodniu, aby utrzymać efekt. Dodatkowo można stosować odpowiednie kosmetyki które przedłużą uzyskaną w solarium opaleniznę. Jak również przed sesją opalania można zastosować specjalny przyśpieszacz opalania, bądź też przyspieszacze z bronzerem, które nie dość że przyśpieszą efekty opalania to jeszcze dodatkowo przybrązowią skórę natychmiast po aplikacji, bądź po kilku godzinach. Takie kosmetyki można kupić w każdym solarium. Najlepiej wybierać te do profesjonalnego użytku w salonach. Mają one skład bogaty w składniki nawilżające oraz regenerujące wysuszoną skórę.

Zwolennicy opalania na słońcu mają do dyspozycji innego rodzaju kosmetyki. Tam stosuje się przede wszystkim kremy z wysokimi filtrami, aby uniknąć oparzeń słonecznych takich kremów z filtrami nie używa się wybierając do solarium.

Co więc wybrać, opalanie na słońcu czy w solarium?

Jeśli ktoś potrzebuje szybkiego efektu opalania i dysponuje małą ilością czasu może zdecydować się na opalanie w solarium. Natomiast osoby, które nie lubią przebywać w małych zamkniętych pomieszczeniach jakimi są kabiny do opalania w solarium, bądź też nie zależy im na szybkim efekcie z pewnością wybiorą opalanie na słońcu Muszą jednak pamiętać, aby zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem odpowiednimi kremami z filtrem UV.