Nie dla wszystkich przebywanie na słońcu jest przyjemnością. Niektórzy jednak ten „sport” uwielbiają. Opalanie uważają za najlepszą formę relaksu. Nie męczy och to, nie przeszkadza im upał, a na leżaku mogą spędzić cały dzień. Warto poznać zasady bezpiecznego opalania, tak aby nie zrobić sobie krzywdy.

Niektórym ludziom łatwo przychodzi uzyskanie pięknej opalenizny. Zależne jest to od ich karnacji i preferencji skóry. Osoby z bardzo jasną karnacją wolniej się opalają jak również łatwiej u nich o poparzenia słoneczne. To promieniowanie UV odpowiedzialne jest za uzyskanie opalenizny. To dzięki słońcu mamy lepszy humor. Latem mniej osób ma depresję niż w miesiącach o małym nasłonecznieniu. Słońce poprawia humor, wydzielają się hormony szczęścia czyli endorfiny. Ludzie są weselsi i bardziej zrelaksowani. Promieniowanie słoneczne jest również potrzebne do syntezowania witaminy D, którą pobieramy albo z pokarmem, ale w większości pochodzi ona ze słońca. Bez jego udziału będą pojawiały się znaczne niedobowy w organizmie.

Skóra która jest często wystawiana na działanie promieni słonecznych jest wysuszona, może się łuszczyć, narażona jest na odwodnienie. Niezwykle ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, jak również ochrona głowy przed nadmiernym nasłonecznieniem co prowadzić może do udaru słonecznego. Początki udaru cieplnego może sygnalizować złe samopoczucie, gorączka, zawroty głowy, bełkotliwa mowa. Konieczna jest wówczas pomoc lekarska.

Zalecane jest aby unikać kąpieli słonecznych w godzinach od jedenastej do piętnastej. W tych godzinach bowiem jest największe nasłonecznienie. Przed opalaniem należy zabezpieczyć skórę kremem z filtrem, z odpowiednio wysokim faktorem. Opalanie wówczas jest bezpieczniejsze co nie znaczy że można bezkarnie cały dzień leżeć w pełnym słońcu. Trzeba konsekwentnie co godzinę ponawiać aplikację kremu. Zmywa się on nie tylko przy kontakcie z wodą czyli podczas kąpieli, ale również wówczas kiedy ciało się poci. Krem również ściera się z piaskiem, kurzem. Po opalaniu należy wziąć prysznic, tak aby zmyć pozostałości kremu oraz piasku, soli czy innego brudu.

Po kąpieli należy odpowiednio ciało nasmarować balsamem po opalaniu, który dodatkowo nawilży skórę, odżywi ją, zregeneruje skórę. Niektóre balsamy po opalaniu mają dodatek substancji chłodzących.

Bezpieczne opalanie to również kontrolowanie czasu przebywania na słońcu. Posmarowanie ciała wysokim filtrem wcale nie oznacza, że cały dzień można przebywać na słońcu. Osoby z jasną karnacją, piegami i jasnymi włosami muszą zachować szczególną ostrożność, gdyż to właśnie one najbardziej narażone są na oparzenia słoneczne oraz udary. Jasna skóra szybciej się zaczerwieni co wcale nie oznacza że się opaliła, tylko, że wystąpiło jej podrażnienie.

Opaleniznę zdobytą latem można zachować na dłużej stosując odpowiednie kosmetyki. Mogą być one z dodatkiem bronzera, który dodatkowo wzmocni efekt opalonej skóry. Złociste drobinki również zawarte w niektórych balsamach sprawią, że skóra dodatkowo zyska ładny glow.