Lato jest czasem kiedy trudno jest uniknąć ekspozycji na słońce. Świeci ono często oraz intensywnie. Dla wielu ludzi opalanie jest idealną formą relaksu, odpoczynku. Urlopowanie latem często połączone jest z plażowaniem oraz opalaniem.

Uwielbiamy się opalać, wylegiwać na plaży oraz mieć ciało muśnięte słońcem. Blada cera nie jest obecnie w modzie. Pożądana jest złocista brązowa opalenizna. Skóra opalona wygląda na zdrowszą, wygląda atrakcyjniej. Nie każdy jednak może spokojnie opalać się. Są osoby które mają problemy skórne, przebarwienia. Co wtedy?

Jak opalać twarz z przebarwieniami?

Najpierw warto zdać sobie sprawę z tego, w jaki sposób powstaje opalenizna. Jest to reakcja obronna organizmu na słońce. To słońce właśnie emituje promieniowanie UVA, UVB oraz UVC. Jedynie UVC praktycznie do nas nie dociera, a UVA oraz UVB odpowiedzialne są za powstanie opalenizny. Szybciej widoczny efekt wywołuje promieniowanie UVA, z kolei aby zobaczyć opaleniznę wywołaną promieniowaniem UVB należy zaczekać czasem nawet kilka dni ponieważ pojawia się ona z opóźnieniem, ale jest trwalsza.

Opalenizna pojawia się, kiedy skóra wydziela melaninę. Przedostaje się ona z głębi naskórka na powierzchnię chroniąc w ten sposób skórę. Nie każda skóra opala się jednolicie. Czasami pojawiają się przebarwienia, które mogą być efektem nadmiernej produkcji oraz nierównego rozmieszczenia melaniny w skórze. W momencie kiedy pigmentacja jest zaburzona na skórze pojawiają się ciemniejsze plamki. Jest to problem nie tylko osób w wieku dojrzałym, choć te osoby często borykają się z tym problemem, to jednak również młode osoby mogą mieć przebarwienia. Zdarza się, że pojawiają się one w wyniku zmian hormonalnych w ciele na przykład u kobiet w ciąży, bądź z powodu opalania się przy jednoczesnym przyjmowaniu niektórych leków. Dlatego też przed opalaniem warto skonsultować się z lekarzem, czy aby opalanie będzie bezpieczne i nie spowoduje powstania przebarwień na naszej skórze.

W jaki sposób więc można opalać twarz kiedy przebarwienie już się pojawiły?

Najlepszym sposobem opalania jest używanie kremów z filtrem. Jeśli już na naszym ciele pojawiły się przebarwienia szczególnie na twarzy przed wyjściem na słońce należy zabezpieczyć ją krem z wysokim filtrem UV. Niech to będzie filtr nawet wyższy niż stosowany na pozostałe części ciała nie objęte przebarwieniami. Skóra wówczas będzie zabezpieczona przed promieniowaniem i przebarwienia nie powinny stawać się ciemniejsze. Należy koniecznie pamiętać o tym, aby ponawiać aplikację kremów z filtrami UV, gdy kremy ścierają się po pewnym czasie, również przy kontakcie z wodą, kiedy skóra się poci. Skóra z przebarwieniami wymaga również specjalnej pielęgnacji. Warto stosować krem rozjaśniający, wyrównujący koloryt cery, można również robić maseczki na przykład kupione w drogerii, profesjonalne u kosmetyczki bądź domowymi sposobami na przykład maseczki z kwaśnego mleka, z cytryny, z ogórka.

Odpowiednia pielęgnacja skóry z przebarwieniami spowoduje ich zmniejszenie, a nawet ich zniknięcie.