Opalenizna to proces obronny skóry. Nie wszyscy o tym wiedzą. Niektórym wydaje się, że jest to naturalny proces wydzielania barwnika, a nie reakcja obronna skóry. Przed czym ona się w ten sposób broni? W jaki sposób powstaje brązowy odcień skóry? Jak należy pielęgnować ciało po opalaniu?

Skóra człowieka składa się z kilku warstw. Aby poznać proces powstawania opalenizny należy najpierw zaznajomić się z budową skóry.

Człowiek ma dwie warstwy skóry: jest to naskórek (epidermis)czyli warstwa zewnętrzna pełniąca funkcję ochronną. Naskórek możemy podzielić dodatkowo na 4-5 warstw:

-warstwa zewnętrzna, która również pełni funkcję ochronną i rozrodczą. W naskórku pełniąca funkcję ochronną i rozrodczą,

-warstwa rogowa, którą można podzielić na warstwę zbitą i warstwę rogowaciejącą

-warstwa jasna występująca tam gdzie mamy grubszą skórę czyli na piętach wewnętrznej stronie dłoni.

-warstwa ziarnista

-warstwa kolczysta

-warstwa podstawna

Pod naskórkiem mamy już skórę właściwą która składającą się głównie z tkanki łącznej włóknistej. W skórze właściwej znajdują się naczynia krwionośne receptory i gruczoły.

To taka uproszczona budowa, pozwalająca zrozumieć położenie melaniny w ciele człowieka. Otóż melanina znajduje się głęboko w naskórku u osób, które mają jasną karnację, natomiast u osób, które mają ciemne zabarwienie skóry melanina występuje we wszystkich warstwach naskórka, stąd takie natężenie koloru.

Opalenizna powstaje w procesie, kiedy to melanina jest gromadzona w melanocytach a dokładniej w zbiorniczkach, które zwie się melanosomami. Stamtąd właśnie jest transportowana do komórek naskórka. Dzieje się to pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Melanosomy pękają i uwalniają do komórki barwnik. Zadaniem melaniny jest ochrona DNA komórki, dlatego też umiejscawia się ona między jądrem komórkowym a powierzchnią komórki.

Zarówno podczas opalania na słońcu jak i opalania w solarium w skórze człowieka zachodzi ten sam proces. Korzystając z solarium opalanie przebiega jednak znacznie intensywniej. W lampach jest promieniowanie UVA, które to w dużo szybszym czasie pozwala osiągnąć wymarzoną opaleniznę, niż w przypadku promieniowania UVB, po którym opalenizna pojawia się znacznie później bo trwa to nawet 21 dni. Korzystanie z solarium pozwala zaoszczędzić czas. Szczególnie jeśli skorzystamy dodatkowo w profesjonalnych kosmetyków przeznaczonych do użytku wyłącznie w solarium. Są to specjalne kosmetyki z przyśpieszaczem opalania. Dostępne są również specjalne produkty do użytku po opalaniu. Taki na przykład

Krem po opalaniu zawiera wiele cennych składników. Ponadto przedłuża opaleniznę oraz pięknie podkreśli jej złoty odcień. Skóra po opalaniu wymaga intensywnego odżywienia. Efekt regeneracji odczuć można już bezpośrednio po użyciu. Kremy po opalaniu bogate są w wiele składników aktywnych mających właściwości nawilżające i regenerujące. Są to na przykład aloes, olej jojoba, czy kolagen morski. Z pewnością nie należy rezygnować z nawilżania i regenerowania skóry po opalaniu jeśli chce się zachować jej dobrą kondycję.